O zbrojní průkaz může žádat svéprávný občan České republiky, případně cizinec s místem trvalého, přechodného či dlouhodobého pobytu v České republice. K získání zbrojního průkazu je však nutné splnit několik dalších podmínek. V tomto článku se dozvíte, jaké podmínky to jsou, a jaká je doba platnosti zbrojního průkazu.
Typy zbrojních průkazů
První věc, kterou je třeba udělat před vyřizováním potřebných papírů, je zjistit, o jaký typ zbrojního průkazu chcete žádat. Podobně jako řidičský průkaz, má i zbrojní průkaz své vlastní dělení do kategorií podle účelu, za jakým je průkaz pořizován. Celkově je kategorií pět:
A – sběratelské účely,
B – sportovní účely,
C – lovecké účely,
D – zbrojní průkaz potřebný k výkonu zaměstnání či povolání,
E – zbrojní průkaz potřebný k ochraně zdraví, života nebo majetku.
Základní požadavky na věk a způsobilost
Obecně platí, že žadatel musí dosáhnout věku alespoň 21 let, pouze kategorie B a C mají věkovou hranici sníženou na plnoletost. V případě, že je žadatel členem sdružení zabývajícího se sportovní střelbou nebo studentem školy zaměřené na myslivost, je tato hranice ještě nižší. Dalším kritériem je způsobilost, a to jednak zdravotní, kterou posuzuje lékař posudkem o zdravotní způsobilosti, jednak odborná, doložená zkouškou odborné způsobilosti. Ta zahrnuje teoretickou a praktickou část, v nichž se prověřují znalosti legislativy týkající se držení a používání zbraní, bezpečnostní pravidla a schopnost bezpečně manipulovat se zbraní.
Prokázání bezúhonnosti a spolehlivosti
Žadatel o zbrojní průkaz musí být také trestně bezúhonný (splnění této podmínky zjišťuje Policie ČR) a spolehlivý dle § 23 zákona 119/2002 o zbraních a střelivu. Žadatel tedy nesmí být uznán vinným z trestného činu a jeho jednání nesmí představovat nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost (to zahrnuje např. i nadměrné užívání návykových látek).
Pravidelné obnova zbrojního průkazu
Platnost zbrojního průkazu není neomezená. Nejčastěji trvá 10 let (v některých případech i méně) a držitelé jej musí pravidelně obnovovat. To obvykle zahrnuje opakování lékařských prohlídek a případnou aktualizaci odborné způsobilosti. Tyto kroky jsou zavedeny za účelem zajištění bezpečnosti jak držitele, tak veřejnosti.